Jak dbać o monety kolekcjonerskie?

Każdy kolekcjoner, który zbiera monety z pasji powinien zadbać o ich prawidłowe przetrzymywanie i czyszczenie, aby jak najdłużej zachowały ono odpowiedni stan i wysoką wartość. W czym przechowywać monety i jak je czyścić, aby nie uszkodzić powierzchni?

Metale, które wykorzystywane są do produkcji monet wyróżniaja się różnymi stopniami reaktywności, dlatego też w zależności od tego z jakiego metalu wykonano numizmat, wymaga on indywidualnej pielęgnacji. Jedną z najbardziej podatnych na śniedzenie jest miedź oraz różne jej stopy oraz srebro, które bardzo często ciemnieje, szczególnie gdy przechowuje się je w klaserach, które nie posiadają dodatkowej ochrony. Złoto jest kruszcem, które jest najmniej podatne na zniszczenia.

W czym przechowywać monety?

Klasery- najczęściej wybieraną metodą trzymania monet jest przetrzymywanie ich w klaserach z przezroczystymi przegrodami. Na rynku jest dostępnych wiele produktów w różnych rozmiarach i formatach. Posiadają one przegródki w jednej wielkości lub takie, które posłużą do przechowywania monet o różnych rozmiarach. Niektóre albumy posiadają specjalne opisane miejsca, które przeznaczone są dla danej emisji okazów.
Palety- Palety przyjmują formę tacek z wyciętymi otworami, w których umieszcza się numizmaty. Przetrzymuje się je w gablotkach lub kuferkach. Posiadają jedyną wadę, mianowicie możliwość oglądania zbioru tylko z jednej strony. Podnoszenie czy wyjmowanie monet w celu podziwiania obu stron okazu naraz może spowodować zniszczenie kruszczu lub zabrudzenie powierzchni.
Kapsuły- Przyjmują formę przezroczystych krążków wykonanych z plastiku, w których umieszcza się numizmaty. Są jedną z najczęściej wybieranyc metod przetrzymywania monet ze względu na wysoką ochronę. Na rynku dostępne są egzemplarze w najrożniejszych rozmiarach. Te mniejsze posiadają dodatkową ochronę w postaci gąbki, w której umieszczana jest moneta przed usytuowaniem jej w kapsule. Dzięki temu numizmaty nie ulegają uszkodzeniom oraz ogranicza się ich kontakt z powietrzem.

Kiedy powinno się czyścić monety?

Jeśli moneta jest przetrzymywana prawidłowo, a kolekcjoner zapewni jej odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, jej czyszczenie jest niekonieczne, a nawet niewskazane. Każde oczyszczanie monet niesie ryzyko zniszczenia i obniżenia wartości numzimatu. Warto wspomnieć, iż monety, które pozostają w nienaruszonym stanie, nawet gdy są zabrudzone i pokryte śniedzią czy patyną posiadają największą cenę.
Numizmatów nie wolno polerować! Jest to najczęściej stosowany błąd wśród początkowych kolekcjonerów. Wiele osób uważa, iż moneta wypolerowana, błyszcząca się wzbudzi zainteresowanie większej liczby osób niż ta pokryta patyną. Nic bardziej mylnego, ponieważ patyna powstała na okazie świadczy o jego wartości.
Do mycia monet nie wolno używać szczoteczek z twardym, sztucznym włosiem, substancji żrących, past posiadających grube ziarna, a także ostrych narzędzi! Takie przedmioty mogą znacznie uszkodzić powierzchnię numizmatów.

Jak czyścić monety?

Większość zabrudzeń powstałych na monetach można wyczyścić mieszanką wody z naturalnym detergentem (najlepiej gdy jest to mydło da niemowląt). Jeśli na okazie powstały silniejsze zabrudzenia np. tłuste plamy, można zmyć je nierozcieńczonym spirytusem spożywczym lub acetonem (nie mylić ze zmywaczem do paznokci).
Czyszczenie monet przebiega poprzez pojedyncze moczenie ich w szklanym pojemniku. Nie wolno szorować i rozcierać ich zbyt mocno. Umytymi rękoma powinno się chwycić za oba brzegi numizmatu, tak aby nie zostawić na nim śladów po palcach. Na końcu warto pamiętać o odpowiednim wypłukaniu monet w wodzie lub czystym acetonie, a następnie zawinięciu ich pojedynczo w miękką ściereczkę (może być ta przeznaczona do czyszczenia szkieł) oraz delikatnym dociskaniu ich do materiału.