Jak przechowywać i czyścić monety?

Osoby, które pragną rozpocząć swoją przygodę z kolekcjonowaniem monet powinny zapoznać się z podstawowymi zasadami ich przechowywania i pielęgnacji. Numizmaty, które trzyma się w nieodpowiednim miejscu narażone są na szybsze zniszczenie, a co za tym idzie, znaczne obniżenie ich wartości. Jak pielęgnować monety, aby zapewnić im idealny stan i wygląd?

Przechowywanie monet

SEKRETARZYKI

Jednym z najczęściej wybieranym sposobem przez kolekcjonerów jest chowanie monet w specjalnym sekretarzu, który zazwyczaj przyjmuje formę drewnianego mebla z szufladkami. Dzięki zastosowaniu do produkcji drewna orzechowego lub mahoniowego, zmniejszone jest ryzyko matowienia eksponatów. W szufladkach umieszczone są charakterystyczne tacki, na których umieszcza się różnych rozmiarów monety. Niestety taka metoda przechowywania numizmatów wiąże się z dużymi kosztami, ponieważ sekretarzyki wykonywane są ręcznie.

Niektórzy producenci wytwarzają też sekretarzyki przenośne, przyjmujące formę niewielkiej walizki lub pudełeczka, w których przechowuje się pojedyncze eksponaty lub całe zestawy monet.

KLASERY

Bez wątpienia tańszym i częściej wybieranym sposobem przetrzymywania monet jest korzystanie z klasera. Taki przedmiot posiada kieszonki w różnych rozmiarach, co daje możliwość chowania w nich różnorodnych kolekcji. Istnieją również klasery posiadające kieszenie na holdery (kartonowe kwadraciki z otworem i naturalną folią).

ALBUMY

Większość albumów przeznaczonych do przechowywania monet posiada specjalne otwory, w których umieszcza się monety o różnej średnicy. W takich książkach możemy natrafić na gotowe opisy poszczególnych numizmatów, dzięki czemu kolekcja automatycznie staje się ciekawsza i pożądana.

KOPERTY

Jedną z często wybieranych metod kolekcjonowania monet jest trzymanie ich w kopertach wykonanych z plastiku, który wykazuje obojętność chemiczną. Do kopert przymocowuje się karteczki, które służą do opisywania numizmatów (można umieścić na nich np. numer katalogowy monety i cenę). Kolekcjonerzy często stosują też naturalne koperty wytwarzane z konopii manilskich, które chowa się w drewnianych lub kartonowych pudełkach.

Jak czyścić monety?

Istnieje wiele opinii przestrzegających kolekcjonerów przed całkowitym czyszczeniem monet. Wielu specjalistów z dziedziny numizmatyki uważa, że monety posiadające dużą wartość nie powinny być czyszczone wcale. Jeśli jednak na monetach pojawił się brud, który psuje ich ogólny wygląd zaleca się oddanie numizmatów w ręce specjalisty lub zastosowanie nieszkodliwych, domowych sposobów.

Przed wykorzystaniem metod oczyszczania monet należy poćwiczyć czynność na monetach o słabej wartości!

  1. Do czyszczenia monet zaleca się użycie wody z dodatkiem mydła dla niemowląt (taka mieszanka nie spowoduje podrażnienia)

  2. W przypadku dużych zabrudzeń warto zaopatrzyć się w szczoteczkę z naturalnego włosia lub szczotkę przeznaczoną do czyszczenia monet (nie wolno używać szczoteczki do zębów, ponieważ posiada ono sztuczne włókno, które może spowodować znaczne porysowanie powierzchni!)

  3. W żadnym wypadku nie można zeskrobywać brudu za pomocą ostrych przedmiotów

  4. Po wyczyszczeniu numizmatu należy dokładnie wypłukać go wodą i wysuszyć poprzez zawinięcie monety w delikatną ściereczkę i dociskanie jej do materiału. Nie powinno się pozostawiać monety do samoistnego wyschnięcia, ponieważ woda z kranu może powodować powstanie plan na powierzchni.

  5. Pomimo powszechnych opinii, monety, które posiadają wysoką wartość nie powinny być polerowane. Takie czynności mogą przyczynić się do znacznego zniszczenia monety, co wiąże się z obniżeniem jej wartości.

  6. Po całkowitym wyczyszczeniu i wysuszeniu numizmatu można nanieść na jego powierzchnię bezbarwny lakier, który uchroni monetę przed wchodzeniem w reakcje z powietrzem.

  7. Jeśli na monecie powstały odciski palców lub tłuste plamy można się ich pozbyć za pomocą czystego spirytusu (spożywczego), który nie spowoduje reakcji chemicznych.

Czyszczenie monet z miedzi, brązu i mosiądzu

Miedź, brąz i mosiądz wchodzą w skład metali nieszlachetnych, dlatego też bardzo często wchodzą w różne reakcje chemiczne. Na monetach wykonanych z miedzi często pojawia się śniedź, która powoduje rozkładanie się metalu, a w efekcie znaczne zniszczenie numizmatu.

  1. Aby wyczyścić śniedź możemy rozgrzać monetę palnikiem laboratoryjnym (bunsena), dzięki czemu nastąpi rozkład węglanu miedzi, a zielony kolor powstały na powierzchni monety zniknie. Pozostałości należy usunąć szczoteczką z naturalnym włosiem.

  2. Istnieje również druga metoda usuwania śniedzi- metoda mokra. W celu usunięcia zabrudzenia „na mokro” niezbędne jest pozyskanie 5 % roztworu ługu sodowego lub 3 % kwasu solnego. W przypadku monet o dużym zabrudzeniu warto zastosować 8-10 % rozwór amoniaku. Po wymoczeniu monety należy dokładnie wypłukać monetę wodą i wysuszyć w miękkiej ściereczce.

Czyszczenie monet złotych

Złoto jest metalem szlachetnym, który nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne z powietrzem, dlatego też czyszczenie monet złotych nie przysparza większych problemów. Jeśli na numizmacie powstanie zanieczyszczenie w postaci kurzu czy tłuszczu, do jego usunięcia używa się wody z mydłem.