Jak rozpocząć kolekcjonowanie monet?

Kolekcjonowanie przedmiotów może być traktowane jako pasja, ale także przyjmować formę sposobu na niemałe wzbogacenie się. W dzisiejszych czasach zbierane jest niemalże wszystko, poczynając od tradycyjnego zbierania znaczków, starych przedmiotów, a kończąc na popularnym kolekcjonowaniu monet. Początkowi numizmatycy skupiają się na pozyskiwaniu monet tanich, które do zdobycia są w każdym zakątku świata i wiążą się z wydaniem niewielkiej ilości pieniędzy. Jednak z biegiem czasu hobby rozwija się na wyższą skalę i większość numizmatyków decyduje się na szukanie i kupno coraz to droższych eksponatów. Jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem monet, aby w późniejszym czasie cieszyć się bogatym zbiorem i wysoką sumą pieniężną?

Jak rozpocząć kolekcjonowanie monet?

Osoba, która zdecydowała się zostać początkującym kolekcjonerem, w pierwszej kolejności powinna skupić się na uzyskaniu informacji w jaki sposób kupować numizmaty do swojej kolekcji. Monety można pozyskać na popularnych targach staroci, w antykwariatach, a także coraz częściej biorąc udział w aukcjach internetowych. Jednak przed rozpoczęciem przygody ze zbieraniem warto zaopatrzyć się w podstawową wiedzę na temat kolekcjonowania i pielęgnacji numizmatów.

Początkującym kolekcjonerom proponuje się skupienie na pozyskiwaniu monet polskich, do których dostęp w naszym kraju bez wątpienia jest najszerszy. Mogą to być np. numizmaty z okresu międzywojennego lub powojenne.

Jakie monety zbierać?

  • Monety okolicznościowe wydaje się z okazji rocznicy lub jubileuszu. Przykładem są monety dwuzłotowe GN, które pomimo tego, iż powszechnie uważane są za tzw. „obiegówki”, wchodzą w skład okazów okolicznościowych (rzadko trafiają do obiegu).

  • Monety kolekcjonerskie wybija się w złocie lub srebrze i wydaje w nakładach do kilkunastu tysięcy sztuk. Do tej grupy okazów zazwyczaj przypisuje się monety zagraniczne, które wykazują niższe nakłady oraz większą wartość.

  • „Obiegówki”- w tym przypadku nie mówimy o popularnych groszach z portfela, a o monetach, które obowiązywały kilkadziesiąt lat temu. Wiele osób rozpoczynało swoją przygodę z numizmatyką poprzez uzyskanie starych monet od ojców czy dziadków.

Jakim kryterium kierować się przy wyborze kolekcji?

Popularnym kryterium w kolekcjonowaniu monet jest określenie danego pochodzenia geograficznego- pasjonat może pozyskiwać okazy z konkretnego kraju lub kilku krajów, a także te, które pochodzą z jednego regionu lub mennicy.

Drugim najczęstszym kryterium jest czas wydania monety np. monety średniowieczne, powojenne, a także współczesne tzw. „obiegówki”, które zostały wyemitowane w konkretnym roku. Często oba kryteria łączą się np. w przypadku, gdy kolekcjoner zbiera polskie numizmaty międzywojenne.

Bardzo ciekawym i oryginalnym kryterium jest tematyka monet. Na niektórych okazach możemy znaleźć ozdobne motywy, które często wybierane są przez prawdziwych pasjonatów na główne okazy swojej kolekcji. Dostępne są monety, które przedstawiają zabytki, postaci lub ważne wydarzenia historyczne.

Coraz częściej numizmatycy tworzą własne kolekcje, w których gromadzą monety wyemitowane z tzw. „błędami”. Są to okazy bardzo rzadko, trudno dostępne i cenne, dlatego charakteryzują się dużym zainteresowaniem i wysoką wartością.

W czym przechowywać monety?

Początkujący kolekcjonerzy ze względu na niedużą ilość pieniężną decydują się na przechowywanie swoich okazów w klasycznym klaserze posiadającym foliowe, przezroczyste przegrody na monety. Dużą popularnością cieszą się też kapsle wykonane z plastiku, który jest całkowicie bezpieczny dla numizmatów i nie bierze udziału w żadnych reakcjach chemicznych. Z biegiem czasu, gdy kolekcja staje się coraz bogatsza, numizmatycy mogą pokusić się o kupno elegantszych, trwalszych przedmiotów do trzymania monet. Są to zazwyczaj drewniane pudełka lub kufry.

Jakie akcesoria warto zakupić?

Jeśli decydujemy się na rozpoczęcie kolekcjonowania monet, oprócz okazów i albumów do ich przechowywania musimy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Konieczne jest zakupienie lupy, pęsety, wagi oraz suwmiarki, które posłużą do szczegółowego badania i mierzenia kolekcji. Wszystkie te przyrządy można zakupić w specjalnych sklepach numizmatycznych lub sklepach Internetowych.

Jak pozyskać monety gdy mamy już kolekcję?

Najskuteczniejszą i najczęściej wybieraną metodą uzyskania monet, która nie wiąże się z kolejnymi kosztami jest wymiana z innymi kolekcjonerami. W tym celu polecane jest uzyskanie szczegółowych informacji dotyczących organizacji spotkań kolekcjonerskich w mieście lub okolicach. Warto wiedzieć, iż w większych miastach tworzone są towarzystwa numizmatyczne, które w czasie urządzanych spotkań prowadzą rozmowy na temat kolekcji oraz wymieniają się okazami.