Numizmatyka – w jakie monety bulionowe inwestować?

Numizmatyka zazwyczaj traktowana jest jako hobby, ale coraz częściej początkowi kolekcjonerzy decydują się na poszerzenie swoich kolekcji z względu na świetną inwestycję. Jakie monety kupować, aby w przyszłości przyniosły nam duży zysk?

Monety bulionowe

Osoba, która zdecydowała się na inwestycję w numizmaty powinna wziąć pod uwagę te okazy, których wartość z czasem gwałtownie wzrośnie. Najbardziej cenionymi są właśnie monety bulionowe (złote i rzadziej srebrne). Niestety cena monet ze złota jest na tyle wysoka, że nie każdego stać na ich zakup, dlatego też młodzi kolekcjonerzy często rozpoczynają swoją przygodę od zakupu monet srebrnych. Ciekawostką jest fakt, iż obecnie istnieje większe prawdopodobieństwo zarobku na monetach ze srebra niż na tych złotych. Dzieje się tak, ponieważ na rynku wciąż brakuje zapasów srebra.

Jakie monety bulionowe wybierać?

W przypadku inwestycji warto wybierać najbardziej znane monety bulionowe. Powodem jest fakt, iż większość kupców posiada umiejętność szybkiego rozpoznania autentyczności tych okazów oraz określenia ich wagi i rozmiaru. Cena popularnych monet często jest podobna do ceny jednej uncji złota.

Warto wspomnieć, że znane monety bulionowe widnieją w niemalże każdym katalogu z monetami na całym świecie, dlatego też znalezienie ich w albumie i określenie autentyczności nie zajmuje kolekcjonerowi zbyt wiele czasu. Coraz częściej informacje o tego typu monetach umieszczane są również na stronach internetowych.

Jakie monety bulionowe zakupić?

  1. Krugerrand

Najbardziej znaną i cenioną monetową bulionową jest złoty Krugerrand. Został on stworzony w RPA w Rand Rafinery. Wykonany jest ze złota o próbie .9999 i 2,83 gramów miedzi, której celem jest poprawa odporności na ścieranie powierzchni. Moneta ta jest numizmatem akceptowanym na całym świecie i posiadającym gwarancję 100% czystości złota wydaną przez rząd Republiki Południowej Afryki.

  • Awers- portret Paula Krugera, otoczka- napis South Africa (angielski) oraz Suid Afrika (w wersji afrykańskiej)

  • Rewers- gazela spring bok (narodowy symbol Afryki Południowej), nominał monety, rok emisji, zawartość złota

  1. Złoty Wiedeński Filharmonik

Złoty Wiedeński Filharmonik należy do grupy okazów złotych monet lokacyjnych. Wybija się go z 24-karatowego złota o próbie 999,9 w Austrii i emituje w walucie EURO jako jedyną złotą monetę bulionowa w Europie. Zakup i sprzedaż tego okazu jest niezwykle łatwy.

  • Awers- przedstawia instrumenty Filharmonii Wiedeńskiej (kontrabas, skrzypce, wiolonczela, harfa, fargot, róg wiedeński). Na górze monety usytuowany jest napis: „Philharmoniker”.

  • Rewers- na środku widnieją organy Filharmonii Wiedeńskiej, nominał monety (w euro), waga, data wydania oraz napis „Republik Oestereich” (na samej górze).

  1. Złoty Australijski Kangur

Moneta wykonana jest z czystego złota o próbie .9999 oraz posiada status monety płatniczej w Australii. Jest okazem znanym, cenionym i akceptowanym na całym świecie. Co roku odbywa się wymiana ilustracji widniejącej na rewersie monety.

  • Awers- portret królowej Elżbiety II, nad którym widnieje napis „Elizabeth II” (z lewej) oraz „Australia” (z prawej). Pod ilustracją umieszczono nominał monety oraz znakowanie menniczne „1RB”.

  • Rewers- Na rewersie widoczny jest kangur australisjki. Ilustracja zmieniana jest co roku przy kolejnych emisjach wydawniczych. Widnieją tu także: waga monety, próba złota 999,9, oznaczenie mennicze.